Campus Memorial

Photo of bagpipe player at campus memorial next to wreath of yellow and purple flowers

UC Berkeley holds an annual memorial recognizing those in the campus community who have died, including, faculty/academics, staff, students, post-docturates, visiting scholars, and emeriti.

The event took place on Monday, September 1o, 2018 from 12-1pm at the flagpole west of California Hall.

All were invited to attend the event which included brief remarks by the Chancellor, and a reading of the names of those who are being remembered, followed by music and spoken word. The ceremony concluded with the placement of personal tokens at the memorial site. Those present were welcome to bring a flower, ribbon or other memento.

In coming together to remember and to honor the lives of the deceased, we reach out to our many colleagues and friends who have suffered loss, and we share in a universal human experience. The ceremony symbolizes the care and support that distinguishes the Berkeley community.

Those to be remembered this year are listed below; the list will be updated shortly before the memorial. If a person has been inadvertently omitted, please contact memorial organizers at campusmemorial@berkeley.edu.

The names of people remembered at last fall’s ceremony are listed here.


Academic & Faculty

Grigory Barenblatt, Mathematics
Peter Berck, Agricultural & Resource Economics
Steven Botterill, Italian Studies
Donald Byrne, UC Extension
Linsley Johnson, UC Extension
Dorothy Koenig, Anthropology and Library Science
Saba Mahmood, Anthropology
Neil Smelser, Sociology
Peter Thigpen, Haas School of Business
Ana Vohryzek-Griest, Law

Emeriti

James M. Anderson, Civil & Environmental Engineering
John Anson, English
Robert Bragg, Materials Science & Engineering
David Brink, Environmental Science, Policy, & Management
Anthony Roger Byrne, Social Sciences and Geography
David Caron, Law
John Casida, Environmental Science, Policy, & Management and Nutritional Sciences & Toxicology 
Martin Covington, Psychology
Howell Daly, Environmental Science, Policy, & Management
George Goldman, Agriculture & Resource Economics
Mel Gordon, Arts & Humanities, Theater, Dance and Performance Studies
Lawrence Grossman, Nuclear Engineering 
Eugene Haller, Materials Science & Engineering
Martin Halpern, Math & Physical Sciences
Curtis Hardyck, Education
Hong Yung Lee, Korean Studies

Catherine Lyons, Education
Stephen Mahin, Civil & Environmental Engineering
David Matza, Sociology
Douglas McCreary, Environmental Science, Policy, & Management 
Satyabrata Nandi, Molecular & Cell Biology
George Oster, Environmental Science, Policy, & Management and Molecular & Cell Biology
Herbert Phillips, Anthropology
Mari Lyn Salvador, Anthropology
William S. Simmons, Anthropology, Social Sciences
Art Stinchcombe, Sociology
Anne Treisman, Psychology
Webster "Wayne" Wilcox, Environmental Science, Policy, & Management
Olly Wilson, Music
David Wright, Roman & Early Christian Art

Staff

Joseph Best, Facilities
John Bird, Haas School of Business
Michael Bordua, Electrical Engineering & Computer Sciences
Mary Katherine "Kathy" Bray, UC Extension
Ian Brooks, Berkeley Art Museum & Pacific Film Archive
Benjamin Broussard, Controller's Office
Tiana Clark, Lawrence Hall of Science
John Dark, Psychology
William Donakowski, Space Sciences Laboratory
Dorothy "Dot" Eichorn, Institute of Human Development 
Deborah Lee Ellis, Undergraduate Research
David Eng, Pavement Research Center
Louise "Loy" Estropia, Student Affairs
Erich Frisch, Residential & Student Service Programs
Carol Greer, Parking & Transportation
Sayan Gul, Helen Wills Neuroscience Institute
Pamela Haskins, Student Affairs
Patricia “Patti” Holms, Financial Aid Office
Charles Jackson, University Library
Denise Jenkins, Human Resources
Edward Lay, Education
Lisa Johnsen Littlejohn, Chemistry
William "Bill" MacCracken, Civil & Environmental Engineering
Vladimir Marokov, Residential & Student Service Programs
Kazuko Moriguchi, Residential & Student Service Programs
Teri Mortimer, Human Resources
Mimi Mugler, Information Services & Technology
Susan O'Hara, Disabled Students Program
Gary W. Penders, Summer Sessions
Catherine "Kitty" Pippen, Biochemistry
Kimberly Rankin, Summer Sessions
Judith "Judy" Rankin Shattuck, Near Eastern Studies
David Sibley, Facilities
Douang Souriyathay, Facilities
Stephen Stoll, UCPD
Eve Vanderstoel, Berkeley Art Museum & Pacific Film Archive
Angela Waxman, Electrical Engineering & Computer Sciences
Susan Williams, Financial Aid
Tami Wilson, Letters & Science

Graduate Students

Michael Cohen, Simons Institute for the Theory of Computing
Jonathan Gleason, Letters & Science
Brian Lewinstein, Law
William Rannals, Haas School of Business

Undergraduate Students

Skyla Bui, Letters & Science
Alfred Pyo, Letters & Science
Amal Shurbaji, Letters & Science
Jun Xi "Justin" Yeo, Mechanical Engineering

Campus Memorial 2018

UC Berkeley Campuswide Memorial 2018